به فروشگاه کتاب ادبسرا خوش آمدید. | ورود اعضا | ثبت نام

شهری که یخ اش را عشق آب می‌کند

در "شهر خرس" با ماجراهایی مواجه می‌شویم که در هر شهری ممکن است اتفاق بیفتد. دغدغه ساکنین این شهر به دغدغه بقیه شهرهای جهان نزدیک است.
بکمن این بار از دل ورزش، قصه بیرون آورده و شهر خرس داستان امیدها ورویاهای بازیکنان تیم هاکی است. زبان بکمن ساده است و خوش‌خوان و دیالوگ‌های رمان حقیقی‌اند. رمان شروع جذابی دارد:
" دیروقت یک شب در اواخر مارس، نوجوانی با یک تفنگ دولول در دست مستقیم به جنگل رفت، اسلحه را روی  پیشانی یک نفر دیگر گذاشت و ماشه را کشید.
و ماجرا از این قرار است."

رمان با همین آغاز جذاب خواننده را پرتاب می‌کند به دل ماجرا و قلب شهری که قرار است داستان از آن جا روایت شود. شهر در این رمان به مثابه یک کاراکتر است و مانند شخصیت‌های دیگر به اعمال او پرداخته می‌شود:
"شهر صبح زود از خواب برمی‌خیزد...شهرهای کوچک اگر می‌خواهند شانسی در این دنیا داشته باشند، نیاز دارند به یک برگ برنده...این شهر در حال باخت است، از زمانی که "بیورن استاد" در چیزی برنده بوده، مدت‌ها می گذرد...اگر بخت تیم دوباره بزند و برنده شود، شهر هم دوباره خودش را بالا بکشد"

در این رمان حتا پاک‌های هاکی روی یخ هم وسیله هستند برای نیل به آرزوها. هر اونس اراده و قدرتی که در بدن این جوانان با سرعت تمام به دنبال این پاک ها یورش می‌برد، به دنبال چیزی است ارزشمند. در این شهر همه چیز کوچک است. اتاق ها کوچک اند. زمین بازی کوچک است و... مردم شهر برای خود فضا کم آورده‌اند.در سراسر رمان صدای نویسنده را می‌شنویم که قصه را در مقام دانای کل جلو میبرد و خواننده را با فضاهای مختلف این شهر و تک تک آدم‌هایش آشنا می‌کند. خواننده دست در دست نویسنده در جابه‌جای این شهر سرک می‌شود.

نکته دیگری که در رمان شهرخرس وجود دارد، حضور پررنگ مذهب است. چیزی که کمتر در رمان‌های اروپایی به چشم می‌خورد. مذهبی بودن به عنوان خصیصه برخی کاراکترها در شخصیت پردازی این رمان لحاظ شده است. آموزه‌هایی که روی دیوار اتاق "آمات" یکی از کاراکترهای اصلی رمان، وجود دارد تماما بار اعتقادی و مذهبی دارند.
خرس در ضرب المثل‌های سوئدی نشان از قدرت فرد دارد و به اصطلاح به فرد نیرومند و قوی می‌گویند که او درون خود یک خرس دارد. رمان "شهر خرس" داستان شهری را روایت می‌کند که در پی قدرت گرفتن است.

 

منبع: ایبنا


نظرات کاربران
ارسال نظر
سایر پیشنهادات
شهری که یخ اش را عشق آب می‌کند

شهری که یخ اش را عشق آب می‌کند

بکمن این بار از دل ورزش، قصه بیرون آورده و شهر خرس داستان امیدها ورویاهای بازیکنان تیم هاکی است.
برزخ بی گناهان یا جهنم گناهکاران!!!

برزخ بی گناهان یا جهنم گناهکاران!!!

این عنوان روی جلد کتابی است که تا زمانی که آن را به پایان نرسانید رهایش نخواهید کرد. کتابی 480 صفحه ای از کارین ژیه بل با ترجمه ی روان آریا نوری که توسط انتشارات کوله پشتی به بازار کتاب عرضه شده است.
آرشیو مطالب